Základné informácie
Implementačná agentúra MPSVR SR (ďalej aj ako „IA MPSVR SR“) je prijímateľom nenávratného finančného príspevku (ďalej aj ako „NFP“) v národnom projekte Podpora a zvyšovanie kvality terénnej sociálnej práce (ďalej aj ako „NP TSP II“ a/alebo „projekt“) financovaného z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje (ďalej aj ako „OP ĽZ“).
Projekt nadväzuje na národný projekt Terénna sociálna práca v obciach realizovaný v rokoch 2012 až 2015 a Terénna sociálna práca v obciach I, realizovaný v rokoch 2015 až 2019.
Zapojením sa do NP TSP II spolupracujúce obce a MVO získali koordinačnú a metodickú podporu zo strany IA MPSVR SR. Kvalitne vykonávaná terénna sociálna práca, v súlade so štandardmi pre výkon terénnej sociálnej práce (príloha č. 4 Oznámenia) je jednou z podmienok, na základe ktorej sú spolupracujúcemu subjektu poskytované finančné prostriedky.
Kód ITMS 2014+: 312041Y376
Príjímateľ: Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Alokácia: Výška NFP, ktorý je schválený na realizáciu národného projektu Podpora a zvyšovanie kvality terénnej sociálnej práce, je 34 598 800,09 EUR.
Územná platnosť: Oprávneným územím realizácie NP TSP II je celé územie Slovenskej republiky s výnimkou obcí uvedených v prílohe Oznámenia, na území ktorých sú príslušné aktivity financované z prioritnej osi 5 OP ĽZ.
Realizácia: september 2019 – november 2023
Cieľové skupiny NP TSP II v zmysle OP ĽZ:
- marginalizované skupiny, vrátane Rómov,
- jednotlivci alebo skupiny ohrozené diskrimináciou, chudobou alebo sociálnym vylúčením,
- rodiny s deťmi, neúplné rodiny s deťmi, mnohodetné rodiny,
- nízkopríjmové domácnosti,
- mladí ľudia, osobitne mladí ľudia do 29 rokov, ktorí nie sú v evidencii uchádzačov o zamestnanie, ani v zamestnaní, ani zapojení do procesu vzdelávania alebo odbornej prípravy–NEET,
- osoby so zdravotným postihnutím,
- zamestnanci vykonávajúci politiky a opatrenia v oblasti prevencie diskriminácie a /alebo sociálneho začlenenia vo verejnom aj v neverejnom sektore,
- deti a plnoleté fyzické osoby, ktorým sa poskytujú sociálne služby,
- znevýhodnený uchádzač o zamestnanie,
- žiadatelia o azyl, azylanti, fyzické osoby s doplnkovou ochranou.
Ciele projektu:
Cieľom terénnej sociálnej práce je sprístupniť občanom žijúcim v rôznych sociálnych podmienkach existujúce spoločenské zdroje, umožniť im participáciu na rozhodovacích procesoch v spoločnosti a podporovať žiť kvalitnejší, dôstojný život.
Terénna sociálna práca je zameraná na prevenciu sociálneho vylúčenia alebo jeho prehlbovania, na uľahčovania života, zmierňovanie dopadov zlej sociálnej situácie: chudoby a sociálneho vylúčenia.
Cieľ je napĺňaný prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov, terénnych pracovníkov a odborných pracovníkov, ktorí sú zamestnancami spolupracujúcich obcí a MVO a metodicky sú koordinovaní regionálnymi koordinátormi IA MPSVR SR.
Inovácia v NP TSP II:
Nový prvok na základe doposiaľ realizovaných činností a aktivít je vznik pozícií – odborný pracovník/odborná pracovníčka pre oblasť bývania, zamestnania alebo financií, ktorých úlohou bude aktívne pôsobiť v jednotlivých oblastiach nielen v priamej práci s jednotlivcom a komunitou, ale aj s jednotlivými aktérmi v príslušnej oblasti.
- V oblasti bývania budú odborní pracovníci aktívne vyhľadávať cenovo dostupné nájomné byty, oslovovať potenciálnych nájomcov, podnecovať legalizáciu stavieb, či vysporiadanie pozemkov ako aj iniciovať programy ako „housing first“ (bývanie v prvom rade) či rôzne iné formy bývania – nájomné byty, svojpomocnú výstavbu, výstavbu a rekonštrukciu prestupného bývania a pod.
- V oblasti financií budú odborní pracovníci pomáhať v oblasti oddlžovania klientov, v oblasti nevýhodných spotrebiteľských úverov, v exekučných konaniach, v osobných bankrotoch, a celkovo pôsobiť v zmocňovaní a motivovaní človeka v súvislosti s finančnou disciplínou.
- V oblasti zamestnanosti budú odborní pracovníci aktívne vyhľadávať a kontaktovať potenciálnych zamestnávateľov, motivovať ich v prospech zamestnávania osôb z MRK, či ľudí bez domova, scitlivovať aktérov vo vzťahu k ľuďom zo sociálne znevýhodneného prostredia, pôsobiť ako kouči na pracovisku, podporovať klienta na pracovisku po dohode so zamestnávateľom a pod.
Ďalšie vybrané dôležité podaktivity projektu:
- Aktualizácia štandardov terénnej sociálnej práce.
- Zvyšovanie profesionalizácie výkonu terénnej sociálnej práce prostredníctvom pravidelných samostatných tréningových celkov, lokálnych porád a pravidelnej supervízie.
- Vytvorenie praktickej odbornej príručky ponúkajúcej metodiky, odborné techniky a postupy zamerané na prácu s jednotlivcom a skupinou v sociálne vylúčených lokalitách.
- Sieťovanie a skvalitňovanie synergie všetkých pomocných profesií pôsobiacich v sociálne vylúčených komunitách na lokálnej a regionálnej úrovni.
- Pokračovanie činnosti pracovnej skupiny zloženej zo širokého spektra odborníkov so zameraním na hľadanie synergie a navrhovanie spoločných politík v sociálne vylúčených komunitách na národnej úrovni. Výstupom bude aj štúdia realizovateľnosti ideálneho modelu pokračovania terénnej sociálnej práce po skončení NP TSP II.